GTM86100-10VV-W2A
GTM86100-10VV-W2A AC Adaptor Power Supply AC AdaptorGTM86100-10VV-W2A, ICT / ITE / Medical Power Supply, Wall Plug-in, AC Adaptor Power Supply AC Adaptor, , Input Rating: 100-240V~, 50-60Hz, Australian AS 3112 configuration: SAA 2 pins Class II, Output Rating: 10 Watts, Power rating with convection cooling (W) , 5-5.2V in 0.1V increments, Approvals: CB 60335; RCM; CE; China RoHS; Double Insulation; Level VI; RoHS; VCCI; WEEE; EAC; CB 62368; Conforms to 62368-1; IP22; CB 60601-1;
Information
Model NumberGTM86100-10VV-W2A
Agency Documentshttp://www.globtek.info/certs/GTM86100/
CE EC-Declaration for Medicalhttps://cs.globtek.info/ec_declaration?id=a0O0c00000PH6AUEA1
CE EC-Declaration for HouseholdContact GlobTek for more information
UKCA-Declaration for Medicalhttps://cs.globtek.info/ukca_declaration?id=a0O0c00000PH6AUEA1
UKCA-Declaration for HouseholdContact GlobTek for more information
Morocco SDoC Declarationhttps://cs.globtek.info/Morocco_SDoC_Declaration?id=a0O0c00000PH6AUEA1
RoHS/RoHS3 Declarationhttps://www.globtek.com/pdf/rohs_cert/a0O0c00000PH6AUEA1
Prop 65 Statementhttps://www.globtek.com/r2/PH7CNf
REACH Declarationhttps://www.globtek.com/r2/eM2co8
Conflict Minerals Declarationhttps://www.globtek.com/r2/vZY8R5
Model Parameters
TypeWall Plug-in
TechnologyAC Adaptor Power Supply AC Adaptor
CategoryICT / ITE / Medical Power Supply
Input Voltage Range (V)100-240V~, 50-60Hz
Max Input Current (A)0.3A
Max Output Power Rating (W)10
Output Voltage Range (V)5-5.2
EfficiencyUSA DOE Level VI / Eco-design Directive 2009/125/EC, (EU) 2019/1782
Ingress ProtectionIP22
Size (mm)69*42.4*49.5
EnclosureUser-added image
3D File Downloadhttps://www.globtek.com/file/dl/gtm86100-10vv-w2a_asm.stp
Rating Table
Model Number (Final ordering #/Part No to be defined)Voltage (V)Current (A)Power (W)RFQ
* (Final ordering #/Part No to be defined)
Specifications
01. Input Voltage: Specified 90-264 Vac, Nameplate rated: 100-240Vac
02. Input Frequency: Specified 47-63 Hz, Nameplate rated 50/60Hz
03. Output Regulation: +/- 5%
04. Line Voltage Regulation: +/- 1%
05. Output Ripple (Vp-p): 1% or 100 mV whichever is greater, measured at 20 MHz bandwidth with 0.1 uf ceramic capacitor in parallel with a low impedance 47 uf electrolytic capacitor connected at the end of the output connector
06. Hold-up Time: 5 mS minimum
07. Inrush Current: 30A maximum  @ 230Vac input
B) PROTECTION
01. Over-current protection: 110%-140% maximum with auto-recovery function
02. Output Over-Voltage: 110% to 130% of nominal output voltage
03. Short-circuit protection: The adapter shall not be damaged by short the DC output to Ground.
C) SAFETY
01. Dielectric Withstand Voltage: Primary To Secondary: 4000VAC or 5656VDC for 3 seconds
02. Leakage Current: 50uA maximum, at nominal 240Vac input voltage
03. ESD Immunity per EN61000-4-2, ±8 kV contact, ±15 kV air, Perf Criteria A Standard.
D) EMC
01. Emissions, per EN 55032, EN 61000-6-3, EN 61000-6-4
  Conducted Emissions: Class B, FCC Part 15, Class B
  Radiated Emissions: Class B, FCC Part 15, Class B
02. Line Frequency Harmonics EN61000-3-2, Class A
03. Voltage Fluctuations/Flicker EN61000-3-3
04. Immunity, per EN 55024, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2
  Static Discharge Immunity EN61000-4-2, 8kV Contact Discharge, 15kV air discharge
  Radiated RF Immunity EN61000-4-3, 3V/m 80-2700MHz,  80% 1KHz AM.
  EFT/Burst Immunity EN61000-4-4, 2kV/100kHz.
  Line Surge Immunity EN61000-4-5, 1kV differential, 2kV common-mode
  Conducted RF Immunity EN61000-4-6, 3Vrms, 80% 1KHz AM
  Power Frequency Magnetic Field Immunity EN61000-4-8, NA
  Voltage Dip Immunity EN61000-4-11, Criteria
E) OTHER:
01. MTBF: 300,000 Hours @ 25°C ambient temperature
02. Operating Temperature: 0°C to 50°C ambient temperature
03. Operating Humidity: 20 ~ 85 % RH. non-condensing
05. Storage Temperature: -20°C to 60°C
06. Storage Humidity:5 ~ 95 % RH. non-condensing
07. Cooling: Natural convection cooling
08. RoHS 2: Complies with EU 2011/65/EU China SJ/T 11364-2014
F) ENCLOSURE
01. Housing: High impact plastic, PC 94V0 polycarbonate, non-vented
02. Markings: Label and/or Pad Printed and/or Molded in the case
G) OPTIONS:
01. Green Power On Indicator LED
02. NEMA 1-15P or European Schuko 7-16 AC Plug Configuration
03. Increased DC Output Voltage (up to 5.4V) to allow for long output cables
04. Special International Safety Approvals
05. Housing color, Special markings
Derating CurveUser-added image
Qty (ea.)/Carton120
Individual Box/Gift Box Size (mm)90*54*76
Individual Box/Gift Box Color90*54*76
Master Carton Size (mm)470 x 345 x 340
Gross Weight (kg)15.6
Label Width (mm)39.7
Label Height (mm)16.2
Input Configuration
DescriptionAustralian AS 3112 configuration: SAA 2 pins Class II
Used in AustraliaNew ZealandFijiPapua New Guinea and Tokelau, has two flat pins forming an inverted V-shape. These flat blades measure 6.3 by 1.5 mm with the Active and Neutral pins of 17 mm in length set 30° to the vertical on a nominal pitch of 13.7 mm. A standard power outlet in Australia provides a nominal voltage of 230 volts at a maximum of 10 amps and always includes an earth connection. As in the UK, its outlets are individually switched for extra safety. Argentina uses a similar plug, with pins 1 mm longer.
User-added image
Output Configuration
Common output connector options:
Click to add to your request.
L Type (Coaxial 5.5x2.5mm plug)
C Type (Coaxial 5.5x2.1mm plug)
K Type (Coaxial 3.5x1.3mm plug)
LL Type (5.5x2.5mm Locking 760k type)
CL Type (5.5x2.1mm Locking S761k type)
Magnetic Connector
L Type (Coaxial 5.5x2.5mm plug)C Type (Coaxial 5.5x2.1mm plug)K Type (Coaxial 3.5x1.3mm plug)LL Type (5.5x2.5mm Locking 760k type)CL Type (5.5x2.1mm Locking S761k type)Magnetic Connector